Somogyfajsz
Változatos növény- és állatvilága, a biodiverzitás magas foka teszi különlegessé a települést, amely a nevének tanúsága szerint már a honfoglalás korában is lakott lehetett (a Fajsz utótag Fajsz fejedelem nevét őrzi). Ezt bizonyítja a falu határában föltárt őskohó is, mely 1996 óta múzeum.
Somogy megye északnyugati sarkában terül el a marcali „kistérség”, melynek központjában található - az egykori járási székhely - Marcali. „A térség 13 településén találhat múltunk tárgyi, építészeti értékei iránt érdeklődő látogató műemlékeket, templomokat, kastélyokat.” Mindezekről sokat beszélnek, de a paraszti élet évezredes hagyományai, a XX. századra a kihalás szélére kerültek. A központi szerepet betöltő várostól délkeletre helyezkedik el az a falu, melyből gyökereim erednek, Somogyfajsz.
A Belső-Somogy keleti szélére települt kisközség házait félkörbe fogja az erdő. Dombos vonulata a Somogyi-dombság része. Marcali központi jellegéből adódóan a régi járás területén fekvő községekre gyakorol vonzó hatást, így Somogyfajszra is. Az 1914-ben megjelent Magyarország Vármegyéi és Városai című könyv Somogy megye sorozatában ez áll Somogyfajszról: „A marczali járás délkeleti sarkában fekvő magyar kisközség. Házainak száma 87, lakosaié 913, a kik róm. kath. vallásúak.” Ezek alapján a XX. század elején a település lakosainak száma majdnem a kétszerese volt a mainak, mivel napjainkban 537 fő lakik a faluban.
Természetes élővilága nagyon gazdag. Mivel a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet határán fekszik, ritka növényeket és állatokat is megfigyelhetünk a környéken. „Somogyfajsz a Somogy Természetvédelmi Szervezet székhelye, amely természetvédelmi és területkezelő feladatokat lát el Belső-Somogy jelentős részén.”
Somogy Természetvédelmi Szervezet
Első magyar madárparadicsom Somogyfajszon.
A Somogy TVSZ Információs Központja jelenleg a somogyfajszi Kund Kastélyban működik.
Fő tevékenységük a természet- és környezetvédelme, de különböző turisztikai látnivalók bemutatásában is szerepet játszanak. Szálláshely biztosítása 16 férőhellyel.
Természetjáró túrák:
- őshonos állattartás megtekintése (szürkemarha gulya, és racka juhok, nádfedeles juh hodály és „fonyás kerítés”)
- madármegfigyelés (nádfedeles madármegfigyelő), madárparadicsom /tavas élőhelyek/
A településen keresztül vezet az országos kéktúra útvonala, és a kalandos kedvű túristák részére az őskohó múzeumnál elrejtve található egy geoláda /geocaching pont/ is.