Buzsák - Őrizzük hagyományainkat!
Buzsák néven a település több mint 500 éves múlttal rendelkezik. Előd települései Akts és Magyari voltak, melyek közül Akts település emlékét őrzi még ma is a 13. században épült Fehér-kápolna, mely településünk eredetére emlékeztet minket. Arra, hogy bár a történelem viharai megtépázták a falu mindenkori lakosságát, ez a vidék mindig élhető volt és az évszázadok során az is maradt.
Jelenleg a település virágzó hagyományai, építészeti látnivalói, hagyományos rendezvényei jelentős idegenforgalmi vonzerővel bírnak. A falu életében jelentős változást idézett elő a XV.-XVI. században történő nagyszámú dalmát, illír, horvát nemzetiségű család betelepedése. Az általuk hozott tradíciók átfonták az itt élők életét. Kialakult egy olyan jellegzetes kultúra, amely csak erre a közösségre jellemző. Ennek köszönhetjük most azt, hogy Buzsák országszerte ismert népművészetéről, ezen belül a hímzéseiről, fafaragásairól, táncairól.
Az itteni élet fontos velejárója a hagyományok megismertetése a fiatal nemzedékekkel. Már az óvoda berkein belül megismerkednek a gyermekek a a buzsáki táncokkal, látják a hímzések motívumait. Ez az ismeretanyag az általános iskolában töltött 8 év alatt csak szaporodik, ugyanis az iskolában szakkör keretén belül folytathatják a tánctanulást a fiatalok, valamint megismerkedhetnek a buzsáki hímzések elkészítésével is. Büszkék vagyunk azon fiataljainkra, akik szívükőn viselik a település hagyományait és dolgoznak azért, hogy még az ő unokáik is megismerhessék eme gazdag örökséget.
Községünk az elmúlt években jelentős megújuláson esett át, mely fejlődés már folyamatosnak mondható és melyet a továbbiakban is folytatni kívánunk. Célunk, hogy a településhez tartozó Csiszta-fürdő fejlesztésével meghosszabbítsuk a balatoni szezont, ezzel is elősegítve a település egyik fő szolgáltatását, a szálláskiadást. Szeretnénk még inkább megerősíteni a környék turisztikai vonzerejét. Ezen kívül nem titkolt szándékunk, hogy a községben és a környező településeken élő fiataloknak is munkát tudjon biztosítani a település.
Az eddigi eredményeink biztatást adnak további terveink megvalósításához, amelyek egyben településünk jövőjét határozzák meg - reményeink szerint hosszútávon. Falunk megbecsüléssel és szeretettel vár és fogad minden jó szándékú érdeklődőt, vendéget, kérjük, látogassanak el hozzánk!
Csisztafürdő
„Somogy megyében, a Balaton dél-nyugati medencéjétől délre található a Nagy-Berek. Ezen a vidéken jelentős mezőgazdasági fejlesztések zajlottak a második világháború után. Ezen belül is a Fonyód és Buzsák község között lévő Csisztapuszta környéke a Nagyberki Állami Gazdaság fajtiszta sertés- és húsmarha állományáról, zöldség- és gabonatermeléséről volt híres.
Ezzel párhuzamosan akkoriban javában zajlottak a kőolaj utáni kutatások a szomszédos Zala megyei területeken, s végül a geológusok Csisztapusztára is eljutottak. 1956-ban félsikert értek el, ugyanis valamit találtak, de nem olajat: 42 °C-os termálvíz tört fel a föld mélyéről.
Elsőként az állami gazdaság dolgozói fedezték fel, hogy a reumás panaszok esetén kedvező hatású a szabadon elfolyó termálvíz, s kis gödröket vájtak a földbe, amelyek kezdetleges medenceként funkcionáltak. Kiépített út híján eleinte leginkább gyalogosan, biciklivel, esetleg lovaskocsival keresték fel a vendégek a spontán kialakuló fürdőt. A csisztapusztai fürdő híre azonban gyorsan terjed és a buzsáki tanácsnál is hamar felismerték az ebben rejlő lehetőséget. Társadalmi munkában betonmedencéket építettek és apránként megkezdődött a termálfürdő kialakítása.
Kezdetben a csisztapusztai fürdő fejlődését nagyban segítette a közeli gazdasági kisvasút. Ennek az építését a termálfürdőtől teljesen függetlenül, még 1950 első hónapjaiban kezdték el. Az eredeti tervek szerint a Balatonfenyvesről induló vasútvonalak gyakorlatilag az egész Nagy-Berket és környékét behálózták volna, végül egy kisebb hálózat valósult meg.
A kisvasút elsődleges célja a mezőgazdasági termékek szállítása volt, az utasforgalom csak 1956-tól indult el. Eleinte még nem az idegenforgalom dominált forgalmon belül, hanem a térségben élők közlekedését segítette a kisvasút. A turistaforgalom jelentősebben csak a 70-es évek közepétől lendült fel, sokan éppen a kisvasút révén ismerték meg a kissé eldugott termálfürdőt. Fénykorában naponta nyolc járat közlekedett Balatonfenyves és Csisztapuszta között.
A megnövekedett igények miatt ráadásul a csisztai vonalat is megtoldották, hogy közvetlen, még kényelmesebb kapcsolatot teremtsen a termálfürdővel, így jött létre a Csiszta-gyógyfürdő állomás. Sajnos a rossz pályaállapotok miatt 2002-ben a Központi főmajor és a Csisztapuszta közötti, valamint az abból kiágazó táskai vonalon üzemszünetet vezettek be, s itt azóta sem jár a kisvasút. „
A legújabb tervek szerint a Balatonfenyves-Csisztapuszta vonal pályázati forrásból felújításra kerül, ezzel közvetlen tömegközlekedési lehetőség alakul ki a Balaton-part és a csisztai gyógyfürdő között.
„Az enyhén kénes termálvíz mozgásszervi, reumatikus, betegségek, nőgyógyászati gyulladások és bőrbetegségek kezelésére is alkalmas. A Balatonhoz való közelsége miatt viszont sok nyaralóvendég amolyan „rossz idő esetére B-terv”- alapon gondol a fürdőre.
Ez egyébként nem újdonság, már egy 70-es évek végén kiadott útikönyvben is találunk erre vonatkozó utalást: „A nyári látogatók nagy része egészséges, akik főleg a balatoni hűvös, esős időjárás esetén választják ezt a fürdési lehetőséget. Ilyenkor tényleg kellemes időtöltés a meleg vízben fürdeni.” A fürdő ma már egész évben nyitva tart, de sokáig csak május elseje és szeptember vége között várta a vendégeket.”
Mára az egész éves nyitva tartáson túl újabb és újabb fejlesztések, felújítások várják a vissza-visszatérő és újonnan idelátogató vendégeket.
A fürdő területén vendéglátó egységek (étterem, kávézó) és egyéb szolgáltatások (masszáz, fodrász) is azt szolgálják, hogy a látogatói igények minél nagyobb körű kiszolgálása megoldott legyen.
Kara Szálló
A Kara Szálló megálmodója egy buzsáki család, pályázat segítségével a 2015-re elkészült, majd 2016-ban megkapta a 4 napraforgós Nemzeti Tanúsító Védjegyet a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségétől.
Buzsák Somogy megyében a Balatontól délre, a Nagy-berek szélén fekszik. A falu mai napig híres népművészetéről, a hímzéseiről és fafaragásairól.
A falutól 6 km-re található Csiszta fürdő, a 42 °C-os ásványi anyagokban gazdag, hidrokarbonátos, kénes gyógyhatású meleg vize miatt sokan keresik fel.