Csombárd
A hagyomány szerint az 1300-as évek elején mintegy húsz család telepedett le a környéken. A levéltári dokumentumokban Chombald néven szerepel először, 1324-ben. Az 1332-37. évi pápai tizedjegyzék szerint több mint 1500 hold a területe. A török kiűzése után az 50 lakosú település 1726-ban a Csák, majd a Pongrácz családé lett. Akkoriban épült a ma is látható kúria. A XIX. század végén 375, 1940-ben pedig már 560 a lakosság száma. A II. világháború alatt kétszer is kiürítették, a 12 áldozatnak 1990-ben állítottak emlékművet.
1949-ben jött létre a helyi földműves szövetkezet, 1951-ben pedig a helyi tanács.
1967-ben a szomszédos Heteshez csatolták a helyi termelő-szövetkezettel együtt, s az iskolát is körzetesítették.
A környék nagyobb része közepesen kötött talajú, sík terület, kiválóan alkalmas mezőgazdasági földművelésre. Nyugaton és északon kisebb erdők övezik, a szelíd dombokon a helybéliek szőlőskerteket alakítottak ki, pincesorral.
Jelentős mennyiségű földgáz található a község határában. Itt működik a MOL Zrt. vezetékesföldgáz-elosztó telepe.
A település három utcája észak-déli irányban nyúlik el, Kaposvártól mintegy 16 km-re, a Balatontól pedig csupán 30 percnyire. A lakosság alig 300 fő, a népesség egyharmada fiatalkorú, a munkavállalók 80%-a Kaposvárra ingázik. A bölcsődés, óvodás-és iskoláskorú gyermekek a szomszédos települések – Bodrog, Hetes - és Kaposvár intézményeinek tanulói, gondozottjai.
Az itt élők 90%-a katolikus, akik az 1993-ban felszentelt Magyarok Nagyasszonya Templomban, heti gyakorisággal látogathatják a szentmisét.
A településen élők mindennapjaiban a falugondnoki szolgálat is segítséget nyújt, de a házi szociális gondozás is megoldott.
Az 1960-as években épített Művelődési Házat az elmúlt évtizedekben többször felújították, a 90-es évek elején új szárnyrésszel bővítették. Itt kapott helyet többek között a felnőtt háziorvos, aki hetente kétszer rendel a településen, a polgármesteri iroda, a házasságkötő terem, a nyugdíjas klub foglalkoztatója, a gyermekjóléti szolgálat és az ügysegéd irodája is.
A faluház eredeti épületében található egy 200 főt befogadó színházterem színpaddal, öltözőkkel, a 2000 kötetes könyvtár és egy konyha.
Az említett épületegyüttes 2014 szeptemberétől a Többfunkciós Szolgáltató Épület nevet viseli. 2019-ben az épület teljes energetikai-és fűtéskorszerűsítése megtörtént, nyílászárók cseréje, vizesblokkok felújítása, esztétikai szépítések, akadálymentesítés. Így a mostani komplexum a technikai felszereltségének köszönhetően is, kiválóan alkalmas családi-baráti-céges-üzleti események, konferenciák, rendezvények lebonyolítására is.
Az intézményt árnyas fák, rendezett, virágos udvar övez, akár szabadtéri események megtartására is alkalmas. Az udvarán a parkolási lehetőség biztosított.
Az épület közelében hatalmas, füves, parkosított terület padokkal, asztalokkal, szalonnasütőhellyel, ahol kispályás labdarugópálya, kosárlabdázási lehetőség és játszótér várja a helybélieket és odalátogatókat. De itt kapott helyet a szabadtéri színpad is, ahol az elmúlt évek során számos fellépőt köszönthettünk a falunapok, gyermeknapok, tematikus események alkalmával.
Önt is várja szeretettel belső-somogy ékszerdoboza, Csombárd